minicom 2.1 - en to ro translation catalogue (324 entries)

en: 	file:%s
ro: 	fişier:%s

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
ro: 
    
    
     Escape pentru renunţarel, spaţiu pentru a reîncerca.

en: 
     A - load table	B - save table
ro: 
     A - încărcare tabel	B - salvare tabel

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
ro: 
     C - editare caracter	D - următorul ecran	E - ecranul anterior

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
ro: 
     Se alege sau <Enter>  pentru ieşire?

en: 
     READY: press any key to continue...
ro: 
     PREGĂTIT: apăsaţi o tastă pentru continuare...

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
ro: 
    Tastaţi %sZ pentru ajutor în tastele speciale%c

en:       (Return or Esc to exit)
ro:       (Return sau Esc pentru ieşire)

en:       Last dialed         : %s %s
ro:       Ultima dată apelat         : %s %s

en:       Times on            : %d
ro:       De câte ori a fost            : %d

en:      Attempt #%d
ro:      Încercare #%d

en:      Name             Program
ro:      Nume             Program

en:      Name            Number            Last on      Times Script
ro:      Nume            Număr            Ultima dată pe      De câte ori

en:      Retry in %2d seconds
ro:      Reîncearcă în %2d secunde

en:     No connection: %s.
ro:     Nici o conexiune: %s.

en:     Time : %-3d
ro:     Durată : %-3d

en:    No
ro:    Nu

en:    Press any key to continue..
ro:    Apăsaţi o tastă poentru continuare..

en:    Speed          Parity          Data
ro:    Viteză          Paritate          Date

en:    Yes
ro:    Da

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
ro:   CITARE: ENTER=selecţie linie sfârşit ESC=ieşire

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
ro:   CITARE: ENTER=selecţie linie start ESC=ieşire

en:   Close
ro:   Închidere

en:   Exit
ro:   Ieşire

en:  %7.7sZ for help |           |     | Minicom %-6.6s |       |
ro:  %7.7sZ pentru ajutor |      |     | Minicom %-6.6s |     |

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
ro:  (LEGENDA: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pauză 1 secundă,

en:  (compiled %s)
ro:  (compilat %s)

en:  A -    Serial Device      :
ro:  A -    Dispozitiv Serial      :

en:  A -   Username        :
ro:  A -  Nume utilizator :

en:  A -  Name                :
ro:  A -  Nume                :

en:  A - Command key is         :
ro:  A - Tasta de comandă este         :

en:  A - Download directory :
ro:  A - Director de download :

en:  A - File name (empty=disable) :
ro:  A - Nume fişier (vid=dezactivat) :

en:  A - Init string .........
ro:  A - şir de iniţializare .........

en:  A - Terminal emulation  :
ro:  A - Emulare terminal  :

en:  A: 300           L: None         S: 5
ro:  A: 300           L: Nici una         S: 5

en:  B -   Password        :
ro:  B -   Parolă            :

en:  B -  Number              :
ro:  B -  Număr              :

en:  B - Backspace key sends    :
ro:  B - Tasta Backspace trimite    :

en:  B - Backspace key sends :
ro:  B - Tasta Backspace trimite :

en:  B - Lockfile Location     :
ro:  B - Locaţie fişier lock     :

en:  B - Log connects and hangups  :
ro:  B - Înregistrează(Log) conexiunile şi se deconectează  :

en:  B - Reset string ........
ro:  B - Şir de resetare ........

en:  B - Upload directory   :
ro:  B - Director de upload   :

en:  B: 1200          M: Even         T: 6
ro:  B: 1200          M: Par         T: 6

en:  C -      Status line is :
ro:  C -      Linia de stare este :

en:  C -   Callin Program      :
ro:  C -   Program Apeluri de Intrare      :

en:  C -   Name of script  :
ro:  C -   Nume script     :

en:  C -  Dial string #       :
ro:  C -  Şir apelare #       :

en:  C - Dialing prefix #1....
ro:  C - Prefix #1 pentru apelare....

en:  C - Log file transfers        :
ro:  C - Înregistrează(Log) transferele de fişiere        :

en:  C - Script directory   :
ro:  C - Director de scripturi   :

en:  C - Status line is         :
ro:  C - Linia de stare este         :

en:  C: 2400          N: Odd          U: 7
ro:  C: 2400          N: Impar          U: 7

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
ro:  Captură act/dez..L  Deconectare..........H | Ieşire cu reset....X

en:  D -  Callout Program      :
ro:  D -  Program Apeluri de Ieşire      :

en:  D -  Local echo          :
ro:  D -  Echo local          :

en:  D -  Newline delay (ms) :
ro:  D -  Întârziere linie nouă (ms) :

en:  D - Alarm sound            :
ro:  D - Sunet alarmă            :

en:  D - Dialing suffix #1....
ro:  D - Sufix #1 pentru apelare....

en:  D - Script program     :
ro:  D - Program script     :

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
ro:  Director apelare..D rulează script (Go).G | Şterge Ecran.....C

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
ro:  E -    Bps/Par/Biţi       :

en:  E - Dialing prefix #2....
ro:  E - Prefix #2 pentru apelare....

en:  E - Foreground Color (menu):
ro:  E - Culoare PrimPlan (meniu):

en:  E - Kermit program     :
ro:  E - Program kermit     :

en:  E: 9600          P: Space
ro:  E: 9600          P: Spaţiu

en:  F -  Username            :
ro:  F -  Nume utilizator            :

en:  F - Background Color (menu):
ro:  F - Culoare Fundal (menu):

en:  F - Dialing suffix #2....
ro:  F - Sufix #2 pentru apelare....

en:  F - Logging options
ro:  F - Opţiuni de logare

en:  F - convert capture: %s
ro:  F - captură conversie: %s

en:  F: 19200                      Stopbits
ro:  F: 19200                      Biţi de stop

en:  G -  Password            :
ro:  G -  Parolă            :

en:  G - Dialing prefix #3....
ro:  G - Prefix #3 pentru apelare....

en:  G - Foreground Color (term):
ro:  G - Culoare PrimPlan (term):

en:  H -  Terminal Emulation  :
ro:  H -  Emulare terminal  :

en:  H - Background Color (term):
ro:  H - Culoare Fundal (term):

en:  H - Dialing suffix #3....
ro:  H - Sufix #3 pentru apelare....

en:  I -  Backspace key sends :
ro:  I -  Tasta Backspace trimite :

en:  I - Connect string ......
ro:  I - Şir de conectare ......

en:  I - Foreground Color (stat):
ro:  I - Culoare PrimPlan (stat):

en:  J -  Linewrap            :
ro:  J -  Aranjare(wrap) linii            :

en:  J - Background Color (stat):
ro:  J - Culoare Fundal (stat):

en:  J - No connect strings ..
ro:  J - Nici un şir de conectare ..

en:  K -  Line Settings       :
ro:  K -  Setări linie       :

en:  K - Hang-up string ......
ro:  K - Şir de deconectare ......

en:  K - History Buffer Size    :
ro:  K - Mărime Buffer Istoric    :

en:  K: Current
ro:  K: Curent

en:  L -  Conversion table    :
ro:  L -  Tabelă de conversie    :

en:  L - Dial cancel string ..
ro:  L - Şir de renunţare apel ..

en:  L - Macros file            :
ro:  L - Fişier de macrouri            :

en:  M - Dial time ...........
ro:  M - Durată apelare ...........

en:  M - Edit Macros
ro:  M - Editare Macrouri

en:  Move entry up/down, Escape to exit
ro:  Mută intrarea sus/jos, Escape pentru ieşire

en:  N - Delay before redial .
ro:  N - Întârziere înainte de reapelare .

en:  N - Macros enabled         :
ro:  N - Macrouri activate         :

en:  O - Character conversion   :
ro:  O - Conversie caracter   :

en:  O - Number of tries .....
ro:  O - Număr de încercări .....

en:  P - DTR drop time (0=no).
ro:  P - durată renunţare la DTR (0=fără).

en:  Pause
ro:  Pauză

en:  Q - Auto bps detect .....
ro:  Q - Autodetectare bps .....

en:  R - Modem has DCD line ..
ro:  R - Modemul are linie DCD ..

en:  S - Status line shows ...
ro:  S - Linia de stare afişează ...

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
ro:  Trimitere fişiere...S  Recepţie fişier...R | cOnfig. Minicom....O

en:  T - Multi-line untag ....
ro:  T - Multi-linie untag ....

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
ro:  Setări terminal..T  rulare Kermit.........K | mod tastă cursor..I

en:  Unpause
ro:  Continuare

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
ro:  Param. config....P  Adăugare linefeed....A |

en:  lineWrap on/off....W
ro:  Wraplinii act/dez..W

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
ro:  trimitere break....F  iniţializare Modem...M | Ieşire fără reset Q

en: # Machine-generated file - use "minicom -s" to change parameters.
ro: # Fişier generat de maşină - folosiţi "minicom -s" pentru a schimba parametrii.

en: # Machine-generated file - use setup menu in minicom to change parameters.
ro: # Fişier generat de maşină - folosiţi meniul de setări pentru a schimba parametrii.

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
ro: %.30s %s - Apăsaţi CTRL-C pentru ieşire

en: %d files:
ro: %d fişiere:

en: %s version %s
ro: %s versiunea %s

en: ( Escape to exit, Space to tag )
ro: ( Escape pentru ieşire, Spaţiu pentru selecţie )

en: (argument expected)
ro: (se aşteaptă parametru)

en: (expected command after if)
ro: (se aştepta comandă după if)

en: (expected variable)
ro: (se aşteaptă variabilă)

en: (garbage after {)
ro: (gunoi după {)

en: (garbage after })
ro: (gunoi după })

en: (in goto/gosub label)
ro: (în etichetă goto/gosub)

en: (invalid argument)
ro: (parametru invalid)

en: (missing var name)
ro: (lipseşte nume variabilă)

en: (too many arguments)
ro: (prea mulţi parametri)

en: (unexpected argument)
ro: (parametru neaşteptat)

en: (unknown operator)
ro: (operator necunoscut)

en: (word contains ESC or quote)
ro: (cuvântul conţine ESC sau citat)

en: ** Line %d of the %s config file is unparsable.
ro: ** Linia %d din fişierul de configurare %s nu este analizabilă(parsable).

en: Add linefeed OFF
ro: Adăugare linefeed DEZACTIVATĂ

en: Add linefeed ON
ro: Adăugare linefeed ACTIVATĂ

en: Autodial
ro: Autoapelare

en: BLACK
ro: NEGRU

en: BLUE
ro: ALBASTRU

en: CHANGED
ro: SCHIMBAT

en: CYAN
ro: BLEU

en: Can select only one!
ro: Nu puteţi selecta doar una!

en: Can't back up!
ro: Nu se poate reveni(back-up)!

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Cannot chdir to %.30s
ro: Nu se poate schimba directorul în %.30s

en: Cannot create lockfile. Sorry.
ro: Nu se poate crea fişierul lock. Ne pare rău.

en: Cannot open %s!
ro: Nu se poate deschide %s!

en: Cannot open capture file
ro: Nu se poate deschide fişierul de captură

en: Cannot open conversion table %s
ro: Nu s-a putut deschide tabela de conversie %s

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
ro: Nu pot deschide ~/.dialdir: permisiune respinsă

en: Cannot re-create lockfile!
ro: Nu se poate recrea fişierul de lock!

en: Cannot write conversion table %s
ro: Nu s-a putut scrie tabela de conversie %s

en: Cannot write macros file %s
ro: Nu am putut scrie fişierul de macrouri %s

en: Cannot write to %s
ro: Nu am putut scrie în %s

en: Capture file
ro: Fişier de captură

en: Capture to which file?
ro: Capturează în ce fişier?

en: Change input to: %s
ro: Schimbare input în: %s

en: Change output to: %s
ro: Schimbare output în: %s

en: Change which setting?
ro: Schimbă care setare?

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
ro: Schimbă care setare?     (Return pentru rulare, ESC pentru oprire)

en: Change which setting?  (Esc to exit)
ro: Schimbă care setare?  (Esc pentru ieşire)

en: Change which setting? (SPACE to delete)
ro: Schimbă care setare? (SPAŢIU pentru ştergere)

en: Character conversion
ro: Conversie caracter

en: Character to be edited:
ro: Caractere ce vor fi editate:

en: Comm Parameters
ro: Parametri Comunicaţie

en: Commands can be called by %s<key>
ro: Comenzile pot fi apelate prin <tasta>%s

en: Compiled on
ro: Compilat pe

en: Configuration saved
ro: Configuraţie salvată

en: Connected. Press any key to continue
ro: Conectat. Apăsaţi o tastă pentru continuare

en: Could not re-initialize window system.
ro: Nu s-a putut reiniţializa sistemul de ferestre

en: Could not setup for dial out.
ro: Nu se pot face setările pentru apelare în afară.

en: Current: %5s %s%s%s
ro: Curent: %5s %s%s%s

en: DBUG: initial readdir() failed (errno == %d)
ro: DBUG: readdir() iniţial eşuat (errno == %d)

en: DTE speed
ro: Viteză DTE

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete which protocol?
ro: Şterge care protocol?

en: Device %s is locked.
ro: Dispozitivul %s este blocat.

en: Dialing
ro: Apelare

en: Dialing Directory
ro: Director de Apelare

en: Directory: %%-%ds
ro: Directorul: %%-%ds

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
ro: EROARE: Macrourile s-au schimbat dar nu a fost setat nici un nume de fişier!

en: ERROR: cannot open macro file %s
ro: EROARE: nu se poate deschide fişierul de macro %s

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
ro: EROARE: nu aveţi permisiunea să creaţi un fişier acolo!

en: Enter number
ro: Introduceţi numărul

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
ro: Intrarea "%s" nu a fost găsită. Introduceţi dialdir?

en: Environment variable TERM not set
ro: Variabila de mediu TERM nu este setată

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit from Minicom
ro: Ieşire din Minicom

en: F1 to F10 Macros
ro: D la F1 la F10 Macrouri

en: File transfer protocols
ro: Protocoale transfer fişiere

en: Filename pattern:
ro: Model nume fişier:

en: Filenames and paths
ro: NumeFişiere şi căi

en: Find an entry
ro: Găseşte o intrare

en: GREEN
ro: VERDE

en: Give name to save this configuration?
ro: Daţi nume pentru a salva această configuraţie?

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
ro: Deconectat (%ld:%02ld:%02ld)

en: Got signal %d
ro: S-a primit semnal %d

en: Goto directory:
ro: Du-te la directorul:

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
ro: ISTORIC: U=Sus D=Jos F=PgJos B=PgSus s=Caut S=FărăCaz N=Următ. C=Citat ESC=Ieşire

en: Hang-up line?
ro: Deconectare linie?

en: Hanging up
ro: Deconectare

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
ro: Deconectare (%ld:%02ld:%02ld)

en: History Buffer Size
ro: Mărime Buffer Istoric

en: History buffer Disabled!
ro: Bufferul istoricului este Dezactivat!

en: History buffer empty!
ro: Bufferul istoricului este gol!

en: Initializing Modem
ro: Iniţializare Modem

en: Input character ascii value 0-255
ro: Valoare ascii a caracterului de intrare între 0 şi 255

en: Jump to a shell....J
ro: Salt la shell....J

en: Killed by signal %d !
ro: Omorât(killed) de semnalul %d!

en: Leave Minicom?
ro: Părăsire Minicom?

en: Leave without reset?
ro: Părăsire fără reset?

en: Linewrap OFF
ro: WrapLinii DEZACTIVAT

en: Linewrap ON
ro: WrapLinii ACTIVAT

en: Load file: %s
ro: Încarcă fişier: %s

en: Local echo OFF
ro: Echo local DEZACTIVAT

en: Local echo ON
ro: Echo local ACTIVAT

en: Lockfile is stale. Overriding it..
ro: Fişierul lock este blocat. Se suprascrie..

en: Logging options
ro: Opţiuni de logare

en: M  Zmodem download string activates...
ro: M  Şirul de caractere de download Zmodem activează...

en: MAGENTA
ro: VIOLET

en: Macros saved
ro: Macrouri salvate

en: Main Functions
ro: Funcţii Principale

en: Manually entered number
ro: Număr introdus manual

en: Max retries
ro: Maximum de încercări

en: Menu foreground == background color, change!
ro: Prim-planul de la meniu == culoarea de fundal, schimbaţi!

en: Meta-8th bit
ro: Al 8-ulea meta bit

en: Minicom Command Summary
ro: Cuprins Comenzi Minicom

en: Modem and dialing
ro: Modem şi apelare

en: Modem and dialing parameter setup
ro: Setare modem şi parametri de apelare

en: N  Use filename selection window......
ro: N  Foloseşte fereastra de selecţie nume fişier......

en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
ro: Nume U/D EcranMare IO-Red. Multi

en: No
ro: Nu

en: No
ro: Nu

en: No cursor motion capability (cm)
ro: Nu există capacitatea de mişcare a cursorului (cm)

en: No file selected - enter filename:
ro: Nici un fişier selectat - introduceţi nume fişier:

en: No file(s) tagged
ro: Nici un fişier selectat

en: No file(s) untagged
ro: Nici un fişier deselectat

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
ro: Nu există căutări anterioare!
      Vă rugăm, în primul rând 's' sau 'S'!

en: No termcap database present!
ro: Nu este prezentă nici o bază de date termcap!

en: No termcap entry for %s
ro: Nu există intrare termcap pentru %s

en: Number of terminal columns unknown
ro: Număr necunoscut de coloane ale terminalului

en: Number of terminal lines unknown
ro: Număr necunoscut de linii ale terminalului

en: O  Prompt for download directory......
ro: O  Prompt pentru directorul de download......

en: OFFLINE
ro: DECONECTAT

en: ONLINE
ro: CONECTAT

en: OPTIONS
ro: OPŢIUNI

en: Off
ro: Dezactivat

en: Offline
ro: Deconectat

en: Old dialdir copied as %s.%hd
ro: dialdir vechi copiat ca %s.%hd

en: On
ro: Activat

en: Online
ro: Conectat

en: Other Functions
ro: Alte Funcţii

en: Out of memory while reading dialing directory
ro: Memorie plină în timpul citirii directorului de apelare

en: Out of memory: could not fork()
ro: Memorie plină: nu s-a putut face fork()

en: Phonelist garbled (?)
ro: Listă de telefoane zăpăcită (?)

en: Phonelist garbled (unknown version?)
ro: Lista de telefoane e zăpăcită (versiune necunoscută?)

en: Please enter file names
ro: Vă rugăm introduceţi numele de fişiere

en: Program new command key
ro: Programare tastă nouă de comandă

en: Quit without reset while online.
ro: Părăsire fără reset în timpul conectării

en: RED
ro: ROŞU

en: Reading macros
ro: Citire macro-uri

en: Remove entry?
ro: Şterge intrarea?

en: Resetting Modem
ro: Resetare Modem

en: Resize not supported, screen may be messed up!
ro: Modificarea mărimii nu este suportată, ecranul poate să apară zăpăcit!

en: Run a script
ro: Rulează un script

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
ro: CĂUTARE DUPĂ(ESC=Ieşire)

en: SHELL variable not set
ro: Variabila SHELL nu este setată

en: Same as last
ro: La fel ca ultima

en: Save as file: %s
ro: Salvează ca fişier: %s

en: Save macros?
ro: Salvare macro-uri?

en: Save setup as %s
ro: Salvează setările ca %s

en: Save setup as..
ro: Salvează setările ca...

en: Screen and keyboard
ro: Ecran şi tastatură

en: Search Wrapping Around to Start!
ro: Căutarea se află lângă Start!

en: Select function or press Enter for none.
ro: Selectaţi funcţia sau apăsaţi Enter pentru nici una.

en: Sending BREAK
ro: Trimitere BREAK

en: Serial port setup
ro: Setare port serial

en: Shelled out. Type "exit" to return.
ro: Ieşit din shell. Tastaţi "exit" pentru întoarcere.

en: Some additions by Jukka Lahtinen 1997-2000
ro: Unele adăugiri de Jukka Lahtinen 1997-2000

en: Sorry %s. You are not allowed to use configuration %s.
ro: Îmi pare rău %s. Nu aveţi voie să folosiţi configuraţia %s.

en: Sorry. Your screen is too small.
ro: Îmi pare rău. Ecranul dumneavoastră este prea mic.

en: Suspend minicom....J
ro: Suspend. minicom...J

en: Suspended. Type "fg" to resume.
ro: Suspendat. Tastaţi "fg" pentru refacere.

en: Tag pattern:
ro: Model selecţie:

en: Terminal foreground == background color, change!
ro: Prim-planul de la terminal == culoarea de fundal, schimbaţi!

en: Terminal settings
ro: Setări terminal

en: Too many files tagged - buffer would overflow
ro: Prea multe fişiere selectate - bufferul va da pe dinafară

en: Type "minicom %s" for help.
ro: Tastaţi "minicom %s" pentru ajutor.

en: Unknown dialing directory version
ro: Versiune necunoscută a directorului de apelare

en: Untag pattern:
ro: Model deselecţie:

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
ro: Folosire: runscript <fişierscript> [fişierlog [homedir]]%s

en: WHITE
ro: ALB

en: Welcome to minicom
ro: Bine aţi venit în minicom

en: Written by Miquel van Smoorenburg 1991-1995
ro: Scris de Miquel van Smoorenburg 1991-1995

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
ro: Opţiune greşită în mediul MINICOM="%s"

en: YELLOW
ro: GALBEN

en: Yes
ro: Da

en: You are already online! Hang up first.
ro: Sunteţi deja conectat! Prima dată deconectaţi-vă.

en: You are not allowed to create a configuration
ro: Nu aveţi voie să creaţi o configuraţie

en: You are online. Really initialize?
ro: Sunteţi conectat. Sigur reiniţializaţi?

en: You can't change colors in black and white mode
ro: Nu se pot schimba culorile in modul alb-negru

en: You don't exist. Go away.
ro: Nu existaţi. Plecaţi.

en: configuration
ro: configuraţie

en: disabled
ro: dezactivat

en: enabled
ro: activat

en: i18n by Arnaldo Carvalho de Melo 1998
ro: i18n de Arnaldo Carvalho de Melo 1998

en: line speed
ro: viteză linie

en: minicom: -s switch needs root privilige
ro: minicom: parametrul -s necesită drepturi de root

en: minicom: WARNING: configuration file not found, using defaults
ro: minicom: AVERTISMENT: nu a fost găsit fişierul de configurare, se folosesc valorile implicite

en: minicom: WARNING: please don't run minicom as root when not maintaining
                      it (with the -s switch) since all changes to the
                      configuration will be GLOBAL !.
ro: minicom: AVERTISMENT: Vă rugăm nu rulaţi minicom-ul ca root când nu îl 
                      administraţi (cu parametrul -s) pentru că toate modificările
                      configuraţiei vor fi GLOBALE !.

en: minicom: argument to -p must be a pty
ro: minicom: argumentul lui -p trebuie să fie un pty

en: minicom: cannot open %s. Sorry.
ro: minicom: nu se poate deschide %s. Ne pare rău.

en: minicom: cannot open %s: %s
ro: minicom: nu se poate deschide %s: %s

en: minicom: cannot open macro file %s
ro: minicom: nu se poate deschide fişierul de macro %s

en: minicom: there is no global configuration file %s
ro: minicom: nu există fişierul global de configurare %s

en: no such file!
ro: nu există fişierul!

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
ro: script "%s" linia %d: break în afara expect%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
ro: script "%s" linia %d: call în expect%s

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
ro: script "%s" linia %d: eticheta "%s" nu a fost găsită%s

en: script "%s" line %d: nested expect%s
ro: script "%s" linia %d: se aştepta legătură(nested)%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
ro: script "%s" linia %d: comandă necunoscută "%s"%s

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
ro: script "%s" linia %d: variabilă necunoscută "%s"%s

en: script "%s": global timeout%s
ro: script "%s": timeout global%s

en: script "%s": no return from gosub%s
ro: script "%s": nici o returnare din gosub%s

en: script "%s": out of memory%s
ro: script "%s": memorie plină%s

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
ro: script "%s": eroare de sintaxă în linia %d %s%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
ro: script "%s": sfârşit de fişier neaşteptat%s

en: | scroll Back........B
ro: | scroll înapoi......B
