texinfo 5.0 - en to es translation catalogue (89 entries)

en: {month} {day}, {year}
es: el {day} {month} {year}

en: {name} on {class}
es: {name} en {class}

en: {name} of {class}
es: {name} de {class}

en: January
es: enero

en: February
es: febrero

en: March
es: marzo

en: April
es: abril

en: May
es: mayo

en: June
es: junio

en: July
es: julio

en: August
es: agosto

en: September
es: septiembre

en: October
es: octubre

en: November
es: noviembre

en: December
es: diciembre

en: See @cite{{book}}
es: V@'ease @cite{{book}}

en: see @cite{{book}}
es: v@'ease @cite{{book}}

en: Top
es: Arriba

en: Contents
es: @'Indice general

en: Overview
es: Panor@'amica

en: Index
es: @'Indice

en: current
es: actual

en: Prev
es: Ant

en:  Up
es:  Subir

en: Next
es: Siguiente

en: Up
es: Subir

en: Next file
es: Archivo siguiente

en: Previous file
es: Archivo anterior

en: Cover (top) of document
es: Portada del documento

en: Table of contents
es: @'{@dotless{I}}ndice general

en: Short table of contents
es: Resumen del contenido

en: Current section
es: Secci@'on actual

en: Previous section in reading order
es: Secci@'on anterior en orden de lectura

en: Beginning of this chapter or previous chapter
es: Inicio de este cap@'itulo o cap@'itulo anterior

en: Previous section on same level
es: Secci@'on anterior en el mismo nivel

en: Up section
es: Subir secci@'on

en: Next section on same level
es: Secci@'on siguiente en el mismo nivel

en: Up node
es: Subir nodo

en: Next node
es: Nodo siguiente

en: Previous node
es: Nodo anterior

en: Next section in reading order
es: Secci@'on siguiente en orden de lectura

en: Next chapter
es: Cap@'itulo siguiente

en: About (help)
es: Acerca de (p@'agina de ayuda)

en: First section in reading order
es: Primera secci@'on en orden de lectura

en: Last section in reading order
es: @'Ultima secci@'on en orden de lectura

en: Forward section in next file
es: Avanzar secci@'on en el pr@'oximo archivo

en: Back section in previous file
es: Retroceder secci@'on en el archivo anterior

en: This
es: Este

en: Back
es: Atr@'as

en: FastBack
es: Retroceso r@'apido

en: NodeUp
es: SubirNodo

en: NodeNext
es: NodoSiguiente

en: NodePrev
es: NodoAnterior

en: Forward
es: Adelante

en: FastForward
es: Avance r@'apido

en: About
es: Acerca de

en: First
es: Primero

en: Last
es: @'Ultimo

en: NextFile
es: ArchivoSiguiente

en: PrevFile
es: ArchivoAnt

en: About This Document
es: Acerca de este documento

en: Table of Contents
es: @'{@dotless{I}}ndice General

en: Short Table of Contents
es: Resumen del Contenido

en: Footnotes
es: Notas al pie

en: see section {reference_name}
es: v@'ease la secci@'on {reference_name}

en: see {reference_name}
es: v@'ease {reference_name}

en: See section {reference_name}
es: V@'ease la secci@'on  {reference_name}

en: See {reference_name}
es: V@'ease {reference_name}

en: Jump to
es: Saltar a

en: Index Entry
es: Entrada de @'indice

en: Section
es: Secci@'on

en: The node you are looking for is at {href}.
es: El nodo que busca se encuentra en {href}.

en:   The buttons in the navigation panels have the following meaning:
es:   Los botones de los paneles de navegaci@'on tienen el significado siguiente:

en: Button
es: Bot@'on

en: Name
es: Nombre

en: Go to
es: Ir a

en: From 1.2.3 go to
es: Desde 1.2.3 ir a

en:   where the @strong{ Example } assumes that the current position is at @strong{ Subsubsection One-Two-Three } of a document of the following structure:
es:   donde el @strong{ Ejemplo } supone que la posici@'on actual est@'a en la @strong{ Sub-subsecci@'on uno-dos-tres } de un documento de la estructura siguiente:

en: Section One
es: Secci@'on Uno

en: Subsection One-One
es: Subsecci@'on uno-uno

en: Subsection One-Two
es: Subsecci@'on uno-dos

en: Subsubsection One-Two-One
es: Sub-subsecci@'on uno-dos-uno

en: Subsubsection One-Two-Two
es: Sub-subsecci@'on uno-dos-dos

en: Subsubsection One-Two-Three
es: Sub-subsecci@'on uno-dos-tres

en: Current Position
es: Posici@'on actual

en: Subsubsection One-Two-Four
es: Sub-subsecci@'on uno-dos-cuatro

en: Subsection One-Three
es: Subsecci@'on uno-tres

en: Subsection One-Four
es: Subsecci@'on uno-cuatro

en: Untitled Document
es: Documento sin t@'itulo
