tar 1.14.91 - en to ga translation catalogue (371 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
ga: 
    Luachanna réamhshocraithe don tar *seo*:

en: 
    Report bugs to <%s>.
ga: 
    Seol tuairiscí fabhtanna chuig <%s>.

en:    GNU tar is free software; you can redistribute it and/or modify
       it under the terms of the GNU General Public License as published by
       the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
       (at your option) any later version.
    
       GNU tar is distributed in the hope that it will be useful,
       but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
       MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
       GNU General Public License for more details.
    
       You should have received a copy of the GNU General Public License
       along with GNU tar; if not, write to the Free Software
       Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307  USA
ga:    Is saorbhogearra GNU tar; is féidir leat é a scaipeadh agus/nó
       a athrú de réir na gcoinníollacha den GNU General Public License mar atá
       foilsithe ag an Free Software Foundation; faoi leagan 2 den cheadúnas,
       nó (más mian leat) aon leagan níos déanaí.
    
       Scaiptear GNU tar le súil go mbeidh sé áisiúil,
       ach GAN AON BARÁNTA; go fiú gan an barántas intuigthe de
       INDÍOLTACHT nó FEILIÚNACHT DO FHEIDHM AR LEITH.  Féach ar an
       GNU General Public License le haghaidh níos mó sonraí a fháil.
    
       Ba chomhair go mbeifeá tar éis cóip den GNU General Public License a fháil
       in éineacht le GNU tar; mura bhfuair, scríobh chuig an
       Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330,
       Boston, MA 02111-1307  USA

en:   or:
ga:   nó:

en:  [OPTION...]
ga:  [ROGHA...]

en:  link to %s
ga:  nasc le %s

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
ga:  n [ainm]   Cuir ainm comhaid ar an chéad imleabhair eile (agus iartheachtach
     q          Tobscoir tar
     !          Sceith fobhlaosc
     ?          Priontáil an liosta seo

en:  unknown file type %s
ga:  cineál comhaid %s anaithnid

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ga: %.*s: Ní mór luach a thabhairt leis an pharaiméadar ARGP_HELP_FMT

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ga: %.*s: Paraiméadar anaithnid ARGP_HELP_FMT

en: %s is not continued on this volume
ga: Ní leanann %s ar an imleabhar seo

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ga: Níl %s an méid ceart (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
ga: %s: Ní féidir %s

en: %s: Cannot change mode to %s
ga: %s: Ní féidir an mód a athrú go %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
ga: %s: Ní féidir an t-úinéir a athrú go UID %lu, GID %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
ga: %s: Ní féidir nasc siombalach a chruthú le %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ga: %s: Ní féidir an comhad a bhaint amach -- ar lean ó imleabhar eile

en: %s: Cannot hard link to %s
ga: %s: Ní féidir nasc crua a chruthú le %s

en: %s: Cannot remove
ga: %s: Ní féidir scriosadh a dhéanamh

en: %s: Cannot rename to %s
ga: %s: Ní féidir athainmniú go %s

en: %s: Cannot seek to %s
ga: %s: Ní féidir 'seek' a dhéanamh ag %s

en: %s: Cannot symlink to %s
ga: %s: Ní féidir nasc siombalach a dhéanamh le %s

en: %s: Deleting %s
ga: %s: Ag scriosadh %s

en: %s: Directory has been renamed
ga: %s: Athainmníodh an chomhadlann

en: %s: Directory is new
ga: %s: Comhadlann nua

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ga: %s: Athainmníodh an chomhadlann sular rinneadh a stádas amach

en: %s: File removed before we read it
ga: %s: Scriosadh an comhad sular léadh é

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
ga[0]: %s: Chrap an comhad %s beart
ga[1]: %s: Chrap an comhad %s bheart
ga[2]: %s: Chrap an comhad %s mbeart
ga[3]: %s: Chrap an comhad %s beart

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
ga[0]: %s: %s beart níos lú sa chomhad; ag stuáil le nialas
ga[1]: %s: %s bheart níos lú sa chomhad; ag stuáil le nialas
ga[2]: %s: %s mbeart níos lú sa chomhad; ag stuáil le nialas
ga[3]: %s: %s beart níos lú sa chomhad; ag stuáil le nialas

en: %s: Invalid archive format
ga: %s: Formáid chartlainne neamhbhailí

en: %s: Invalid group
ga: %s: Grúpa neamhbhailí

en: %s: Not found in archive
ga: %s: Ní sa chartlann é

en: %s: Not purging directory: unable to stat
ga: %s: ní féidir an chomhadlann a stat: ní purgaithe

en: %s: Omitting
ga: %s: ag fágáil ar lár

en: %s: Read error at byte %s, reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, reading %lu bytes
ga[0]: %s: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu beart
ga[1]: %s: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu bheart
ga[2]: %s: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu mbeart
ga[3]: %s: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu beart

en: %s: Required occurrence not found in archive
ga: %s: Níl rud riachtanach sa chartlann

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ga: %s: Bunoscionntacht gan choinne agus comhadlann á cruthú

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
ga: %s: Cineál comhaid '%c' anaithnid, déan diff mar ghnáthchomhad

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
ga: %s: Cineál comhaid '%c' anaithnid, ag baint amach mar ghnáthchomhad

en: %s: Unknown file type; file ignored
ga: %s: Cineál comhaid anaithnid; ag déanamh neamhshuim

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
ga[0]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu beart ar a mhéad)
ga[1]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu bheart ar a mhéad)
ga[2]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu mbeart ar a mhéad)
ga[3]: %s: Lipéad imleabhair rófhada (%lu beart ar a mhéad)

en: %s: Warning: Cannot %s
ga: %s: Rabhadh: Ní féidir %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
ga: %s: Rabhadh: Ní féidir 'seek' a dhéanamh ag %s

en: %s: Warning: Read error at byte %s, reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, reading %lu bytes
ga[0]: %s: Rabhadh: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu beart
ga[1]: %s: Rabhadh: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu bheart
ga[2]: %s: Rabhadh: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu mbeart
ga[3]: %s: Rabhadh: Earráid ag léamh ag beart %s, ag léamh %lu beart

en: %s: Was unable to backup this file
ga: %s: Níorbh fhéidir cúltaca a dhéanamh

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
ga[0]: %s: Níor scríobhadh ach %lu as %lu beart
ga[1]: %s: Níor scríobhadh ach %lu as %lu bheart
ga[2]: %s: Níor scríobhadh ach %lu as %lu mbeart
ga[3]: %s: Níor scríobhadh ach %lu as %lu beart

en: %s: contains a cache directory tag; not dumped
ga: %s: tá clib chomhadlainne taisce ann; ní dumpáilte

en: %s: contains invalid volume number
ga: %s: tá uimhir imleabhair neamhbhailí ann

en: %s: directory is on a different device: not purging
ga: %s: tá an chomhadlann ar ghléas eile ar fad; ní purgaithe

en: %s: door ignored
ga: %s: rinneadh neamhshuim ar doras

en: %s: file changed as we read it
ga: %s: athraíodh an comhad agus á léamh

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ga: %s: is ar comhad chórais eile an comhad; ní dumpáilte

en: %s: file is the archive; not dumped
ga: %s: is ionann é agus an chartlann féin; ní dumpáilte

en: %s: file is unchanged; not dumped
ga: tá %s gan athrú; ní dumpáilte

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
ga: %s: ainm comhaid rófhada (ní féidir é a scoilt); ní dumpáilte

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
ga: %s: ainm comhaid rófhada (uasmhéid %d); ní dumpáilte

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header
ga: %s: ní féidir stóráil i gceanntásc il-imleabhar GNU mar atá an t-ainm comhaid rófhada

en: %s: illegal option -- %c
ga: %s: rogha neamhcheadaithe -- %c

en: %s: implausibly old time stamp %s
ga: %s: ní dócha go bhfuil an stampa ama ársa %s ceart

en: %s: invalid option -- %c
ga: %s: rogha neamhbhailí -- %c

en: %s: link name is too long; not dumped
ga: %s: ainm naisc rófhada; ní dumpáilte

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha `%c%s'

en: %s: option `%s' is ambiguous
ga: %s: Tá an rogha `%s' débhríoch

en: %s: option `%s' requires an argument
ga: %s: ní foláir argóint don rogha `%s'

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha `--%s'

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha `-W %s'

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ga: %s: Tá an rogha `-W %s' débhríoch

en: %s: option requires an argument -- %c
ga: %s: ní foláir argóint don rogha -- %c

en: %s: socket ignored
ga: %s: rinneadh neamhshuim ar soicéad

en: %s: time stamp %s is %lu s in the future
ga: %s: Tá an stampa ama %s %lu soicind amach anseo

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ga: %s: rogha anaithnid `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ga: %s: rogha anaithnid `--%s'

en: (pipe)
ga: píopa

en: --Continued at byte %s--
ga: --Ar lean ag beart %s--

en: --Long Link--
ga: --Nasc Fada--

en: --Long Name--
ga: --Ainm Fada--

en: --Mangled file names--
ga: --Ainmneacha comhaid coscartha--

en: --Volume Header--
ga: --Ceanntásc Imleabhair--

en: --occurrence cannot be used in the requested operation mode
ga: níl an rogha --occurrence ar fáil sa mhód iarrtha

en: --occurrence is meaningless without a file list
ga: tá an rogha --occurrence gan bhrí in éagmais liosta comhad

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
ga: níl an rogha --pax-option le fáil ach le cartlanna POSIX

en: -T reads null-terminated names, disable -C
ga: léigh ainmneacha, foirceanta le NULanna; múch -C

en: A lone zero block at %s
ga: Bloc nialasach scoite ag %s

en: ARCHIVE
ga: CARTLANN

en: Archive base-256 value is out of %s range
ga: Tá an luach le bunuimhir 256 as raon %s sa chartlann

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ga: Tá %.*s sa chartlann; ag súil le luach uimhriúil %s

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
ga: Tá comhaid sa chartlann agus a réimíreanna scriosta.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
ga: Tá ceanntásca le bunuimhir 64 i léig sa chartlann

en: Archive format selection:
ga: Roghnú formáide:

en: Archive is compressed. Use %s option
ga: Is cartlann chomhbhrúite í seo. Úsáid an rogha %s

en: Archive is seekable
ga: Tá an chartlann inchuardaithe

en: Archive not labeled to match %s
ga: Lipéad ar cartlann ní comhoiriúnaithe le %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ga: Tá an luach ochtnártha %.*s as raon %s sa chartlann

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ga: Tá an luach ochtnártha %.*s as raon %s sa chartlann;
    ag glacadh le comhlánú dénártha

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ga: Teaghrán %s le sín agus bunuimhir 64 as raon %s sa chartlann

en: Archive value %s is out of %s range %s.%s
ga: Tá an luach %s as raon %s: %s.%s

en: At beginning of tape, quitting now
ga: Tosach na téipe, ag scor anois

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ga: Ag déanamh iarracht ar naisc shiombalacha a bhaint amach mar naisc chrua

en: BLOCKS
ga: BLOIC

en: BLOCKS x 512 bytes per record
ga: BLOIC x 512 beart sa thaifead

en: Based on the work of John Gilmore and Jay Fenlason. See AUTHORS
    for complete list of authors.
ga: Bunaithe ar obair de John Gilmore agus Jay Fenlason.  Tá an liosta údar
    ina iomláine ar fáil sa chomhad AUTHORS.

en: Blanks in header where numeric %s value expected
ga: Bearnaí sa cheanntásc; ag súil le luach uimhriúil %s

en: CHANGES
ga: ATHRUITHE

en: COMMAND
ga: ORDÚ

en: CONTROL
ga: MODH

en: Cannot allocate buffer space
ga: Ní féidir maolán a dháil

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ga: Ní féidir an chartlann a chúlú; is dócha gur doléite í gan -i

en: Cannot change working directory
ga: Ní féidir an chomhadlann reatha a athrú

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
ga: Ní féidir --listed-incremental a úsáid le --newer

en: Cannot execute remote shell
ga: Ní féidir cianbhlaosc a rith

en: Cannot save working directory
ga: Ní féidir an chomhadlann reatha a shábháil

en: Cannot update compressed archives
ga: Ní féidir cartlanna comhbhrúite a nuashonrú

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ga: Ní féidir úsáid a bhaint as cartlanna il-ranna comhbhrúite

en: Cannot verify compressed archives
ga: Ní féidir cartlanna comhbhrúite a dheimhniú

en: Cannot verify multi-volume archives
ga: Ní féidir cartlanna le hiliomad imleabhair a dheimhniú

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ga: Ní féidir cartlann stdin/stdout a dheimhniú

en: Compatibility options:
ga: Roghanna Comhoiriúnachta:

en: Conflicting compression options
ga: Roghanna comhfháiscthe contrártha

en: Contents differ
ga: Tá difríocht idir na hábhair

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
ga[0]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu beart a léamh
ga[1]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu bheart a léamh
ga[2]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu mbeart a léamh
ga[3]: Níorbh fhéidir ach %lu de %lu beart a léamh

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ga: Ní chruthófar cartlann fholamh (go cladhartha)

en: Creating directory:
ga: Ag cruthú comhadlainne:

en: Current `%s' is newer
ga: `%s' reatha níos nuaí

en: DATE
ga: DÁTA

en: DATE-OR-FILE
ga: DÁTA-NÓ-COMHAD

en: DIR
ga: COMHADLANN

en: Date file not found
ga: Níl comhad sonraí ar fáil

en: Deleting non-header from archive
ga: Ag scriosadh as an chartlann; ní ceanntásc é

en: Device blocking:
ga: Blocáil ghléis:

en: Device number differs
ga: Tá difríocht idir na huimhreacha gléis

en: Device number out of range
ga: Uimhir ghléis as raon

en: Device selection and switching:
ga: Roghnú gléis agus malartú

en: EOF where user reply was expected
ga: Fuarthas comhadchríoch in áit freagra ón úsáideoir

en: Error exit delayed from previous errors
ga: Earráid; tobscor moillithe ó earráidí roimhe seo

en: Error in writing to standard output
ga: Earráid le linn scríobh ar aschur caighdeánach

en: Error is not recoverable: exiting now
ga: Ní féidir biseach a dhéanamh i ndiaidh earráid: ag scor

en: Extracting contiguous files as regular files
ga: Ag baint comhaid theorantacha mar ghnáthchomhaid

en: FILE
ga: COMHAD

en: FILE-OF-NAMES
ga: AINM

en: FORMAT
ga: AINM

en: FORMAT is one of the following:
ga: Is AINM ceann de na rudaí seo:

en: File type differs
ga: Tá difríocht idir na cineálacha comhaid

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
    
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
ga: Is féidir le GNU `tar' comhaid go leor a shábháil in éineacht le chéile i gcartlann shingil ar téip nó diosca, agus is féidir comhaid aonánacha a aischur as an gcartlann.
    
    Samplaí:
      tar -cf cartlann.tar fú barr # Cruthaigh cartlann.tar as comhaid fú 7 barr.
      tar -tvf cartlann.tar        # Taispeáin gach comhad i cartlann.tar.
      tar -xf cartlann.tar         # Bain gach comhad as cartlann.tar.
    Is `~' an iarmhír cúltaca, mura dtugtar é le --suffix nó SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Is féidir an modh de rialú foinsí a roghnú le --backup nó leis an athróg
    thimpeallachta VERSION_CONTROL.  Seo duit na luachanna bailí:
    
      t, numbered     déan cúltacaí agus uimhreacha orthu
      nil, existing   numbered má tá uimhreacha orthu anois, simple mura bhfuil
      never, simple   déan cúltacaí simplí i gcónaí

en: GNU features wanted on incompatible archive format
ga: Níl roghanna GNU ar fáil d'fhormáid chartlainne neamh-chomhoiriúnach

en: GNU format as per tar <= 1.12
ga: formáid de réir GNU tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
ga: formáid de réir GNU tar 1.13

en: Garbage command
ga: Ordú dramhaíola

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ga: Bruscar i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generating negative octal headers
ga: Ag gineadh ceanntásca ochtnártha diúltacha

en: Gid differs
ga: Tá difríocht idir na GIDanna

en: Give a short usage message
ga: Taispeáin beagán eolais faoin úsáid agus scoir

en: Give this help list
ga: Taispeáin an chabhair seo agus scoir

en: Handling of file attributes:
ga: Tréithe comhaid á láimhseáil:

en: Informative output:
ga: Aschur faisnéiseach:

en: Inode number out of range
ga: Uimhir inode as raon

en: Invalid blocking factor
ga: Fachtóir bacainneach neamhbhailí

en: Invalid device number
ga: Uimhir gléis neamhbhailí

en: Invalid inode number
ga: Uimhir inode as raon

en: Invalid mode given on option
ga: Mód neamhbhailí ar rogha

en: Invalid number
ga: Uimhir neamhbhailí

en: Invalid number of elements
ga: Tá líon na mball neamhbhailí

en: Invalid owner
ga: Úinéir neamhbhailí

en: Invalid record size
ga: Méid taifid neamhbhailí

en: Invalid tape length
ga: Fad téipe neamhbhailí

en: Invalid time stamp
ga: Stampa ama neamhbhailí

en: Invalid value for record_size
ga: Luach neamhbhailí do record_size

en: Keyword %s cannot be overridden
ga: Ní féidir an lorgfhocal %s a shárú

en: Keyword %s is unknown or not yet imlemented
ga: Tá an lorgfhocal %s anaithnid nó nach curtha i bhfeidhm fosta

en: Local file selection:
ga: Roghnú comhaid logánta:

en: MEMBER-NAME
ga: AINM

en: Main operation mode:
ga: Príomh-mhód oibre:

en: Malformed density argument: '%s'
ga: Argóint dlúis míchumtha: '%s'

en: Malformed extended header: missing equal sign
ga: Ceanntásc sínte míchumtha: sín chothroime ar iarraidh

en: Malformed extended header: missing whitespace after the length
ga: Ceanntásc sínte míchumtha: spás bán ar iarraidh tar éis an fhaid

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ga: Is riachtanach/roghnach le rogha ghearr aon argóint atá riachtanach/roghnach leis an rogha fhada.

en: Missing file name after -C
ga: Ainm comhaid ar iarraidh i ndiaidh -C

en: Missing links to '%s'.
ga: Naisc le '%s' ar iarraidh.

en: Mod time differs
ga: Tá difríocht idir na hamanna modhnaithe

en: Mode differs
ga: Tá difríocht idir na móid

en: More than one threshold date
ga: Níos mó ná spriocdháta amháin

en: Multiple archive files require `-M' option
ga: Ní foláir an rogha `-M' le níos mó ná cartlann amháin

en: NAME
ga: AINM

en: NUMBER
ga: UIMHIR

en: No archive name given
ga: Ní thugtar ainm na cartlainne

en: No new volume; exiting.
ga: Níl aon imleabhar nua; ag scor.

en: Not linked to %s
ga: Ní ceangailte le %s

en: Old option `%c' requires an argument.
ga: Tá gá le hargóint ar an seanrogha `%c'.

en: Operation modifiers:
ga: Bunathraitheoirí oibre:

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
ga: Tá gá leis an ionchur caighdeánach ar na roghanna `-%s' agus `-%s'

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
ga: Níl na roghanna `-Aru' ar fáil in éineacht le `-f -'

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ga: Níl na roghanna `-[0-7][lmh]' ar fáil sa leagan seo tar

en: Other options:
ga: Roghanna eile:

en: PATTERN
ga: PATRÚN

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
ga: formáid POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
ga: formáid POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: PROG
ga: CLÁR

en: Pattern %s cannot be used
ga: Ní féidir an patrún %s a úsáid

en: Please use --one-file-system option instead.
ga: Bain úsáid as --one-file-system ina ionad, le do thoil.

en: Premature end of file
ga: Comhadchríoch gan choinne

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ga: Socraigh an t-imleabhar #%d le haghaidh %s agus brúigh an eochair iontrála:

en: Print license and exit
ga: Taispeáin an ceadúnas agus scoir

en: Print program version
ga: Taispeáin an leagan

en: Quitting now.
ga: Ag scor anois.

en: Read %s bytes from %s
ga: %s beart léite ó %s

en: Read checkpoint %d
ga: Léigh seicphointe %d

en: Reading %s
ga: Ag Léamh %s

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
ga[0]: Méid taifid = %lu bloc
ga[1]: Méid taifid = %lu bhloc
ga[2]: Méid taifid = %lu mbloc
ga[3]: Méid taifid = %lu bloc

en: Record size must be a multiple of %d.
ga: Ní foláir méid taifid a bheith iolraí de %d.

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ga: Ag baint `%s' tosaigh amach as targaidí atá ina naisc chrua

en: Removing leading `%s' from member names
ga: Ag baint `%s' tosaigh amach as ainmneacha baill

en: Renamed %s to %s
ga: Athainmníodh %s go %s

en: Renaming %s back to %s
ga: Ag athainmniú %s go %s arís

en: Renaming %s to %s
ga: Ag athainmniú %s go %s

en: Report bugs to %s.
ga: Seol tuairiscí fabhtanna chuig %s.

en: SIZE bytes per record, multiple of 512
ga: MÉID beart sa thaifead, iolraí de 512

en: STRING
ga: IARMHÍR

en: Same as pax
ga: ar chomhbhrí le pax

en: Seek direction out of range
ga: Treo 'seek' as raon

en: Seek offset out of range
ga: Fritháireamh 'seek' as raon

en: Semantics of -l option will change in the future releases.
ga: Athróidh an bhrí den rogha -l i leaganacha amach anseo.

en: Show tar defaults
ga: Taispeáin luacha réamhshocraithe do tar

en: Size differs
ga: Tá difríocht idir na méideanna

en: Skipping to next header
ga: Ag bogadh go dtí an chéad cheanntásc eile

en: Substituting %s for unknown date format %s
ga: Formáid dáta anaithnid; ag baint úsáid as %s in ionad %s

en: Substituting `.' for empty hard link target
ga: Ag cur `.' in ionad targaid nasc crua folamh

en: Substituting `.' for empty member name
ga: Ag cur `.' in ionad ainm baill folamh

en: Symlink differs
ga: Tá difríocht idir na naisc shiombalacha

en: Symlinked %s to %s
ga: Nasctha %s le %s

en: TEXT
ga: PATRÚN

en: This does not look like a tar archive
ga: Ní cosúil le cartlann `tar' é seo

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
ga: Níl baránta AR BITH leis an gclár seo, an oiread atá ceadaithe de réir dlí.
    Is féidir leat á scaipeadh de réir na gcoinníollacha den GNU General Public License;
    Féach ar an chomhad `COPYING' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: This volume is out of sequence
ga: Tá an t-imleabhar seo as ord

en: Time stamp out of range
ga: Stampa ama as raon

en: Too many errors, quitting
ga: An iomarca earráidí, ag scor

en: Total bytes written: %s (%s, %s/s)
ga: Bearta scríofa go hiomlán: %s (%s, %s/s)

en: Treating date `%s' as %s + %ld nanosecond | Treating date `%s' as %s + %ld nanoseconds
ga[0]: Ag caith leis an dáta `%s' mar %s + %ld nanashoicind
ga[1]: Ag caith leis an dáta `%s' mar %s + %ld nanashoicind
ga[2]: Ag caith leis an dáta `%s' mar %s + %ld nanashoicind
ga[3]: Ag caith leis an dáta `%s' mar %s + %ld nanashoicind

en: Try `%s --help' for more information.
ga: Bain triail as `%s --help' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ga: Bain triail as `%s --help' nó `%s --usage' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Uid differs
ga: Tá difríocht idir na UIDanna

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
ga[0]: Bloc neamhailínithe (%lu beart) sa chartlann
ga[1]: Bloc neamhailínithe (%lu bheart) sa chartlann
ga[2]: Bloc neamhailínithe (%lu mbeart) sa chartlann
ga[3]: Bloc neamhailínithe (%lu beart) sa chartlann

en: Unexpected EOF in archive
ga: EO gan choinne i gcartlann

en: Unexpected EOF in mangled names
ga: Comhadchríoch gan choinne in ainmneacha coscartha

en: Unknown demangling command %s
ga: Ordú díchoscartha %s anaithnid

en: Unknown density: '%c'
ga: Dlús anaithnid: '%c'

en: Unknown system error
ga: Earráid chórais anaithnid

en: Usage:
ga: Úsáid:

en: Usage: %s [OPTION]
    Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process.
    
      --version  Output version info.
      --help  Output this help.
ga: Úsáid: %s [ROGHA]
    Bain úsáid as téipthiomáint; glac le horduithe ó chianphróiseas.
    
      --version  Taispeáin eolas faoin leagan.
      --help  Taispeáin an chabhair seo.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
ga[0]: TEIPEADH AG DEIMHNIÚ: aimsíodh %d ceanntásc neamhbhailí
ga[1]: TEIPEADH AG DEIMHNIÚ: aimsíodh %d cheanntásc neamhbhailí
ga[2]: TEIPEADH AG DEIMHNIÚ: aimsíodh %d gceanntásc neamhbhailí
ga[3]: TEIPEADH AG DEIMHNIÚ: aimsíodh %d ceanntásc neamhbhailí

en: Valid arguments are:
ga: Na hargóintí bailí:

en: Verification may fail to locate original files.
ga: Nach féidir i gcónaí na comhaid bhunúsacha a aimsiú agus á ndeimhniú

en: Verify
ga: Deimhnigh

en: Visible long name error
ga: Earráid le hainm fada infheicthe

en: Visible longname error
ga: Earráid le hainm fada infheicthe

en: Volume %s does not match %s
ga: Níl an t-imleabhar %s comhoiriúnaithe le %s

en: Volume number overflow
ga: Uimhir imleabhair thar maoil

en: WARNING: Archive is incomplete
ga: RABHADH: Tá an chartlann neamhiomlán

en: WARNING: No volume header
ga: RABHADH: níl ceanntásc imleabhair ann

en: Warning: the -I option is not supported; perhaps you meant -j or -T?
ga: Rabhadh: níl an rogha -I ar fáil; ar mhaith leat -j nó -T?

en: Warning: the -y option is not supported; perhaps you meant -j?
ga: Rabhadh: níl an rogha -y ar fáil; ar mhaith leat -j?

en: When listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
ga: Taispeáin gach comhadlann nach bhfuil i gcomhoiriúnacht leis an gcuardach

en: Write checkpoint %d
ga: Scríobh seicphointe %d

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
ga: Ná tabhair ach ceann de na roghanna `-Acdtrux'

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
ga: Ní foláir rogha amháin de `-Acdtrux' ar a laghad

en: [FILE]...
ga: [COMHAD]...

en: `%s' command failed
ga: Teipeadh ar ordú `%s'

en: always use numbers for user/group names
ga: bain úsáid as uimhreacha d'ainmneacha úsáideora/grúpa

en: ambiguous argument %s for %s
ga: argóint dhébhríoch %s chun %s

en: append files to the end of an archive
ga: cuir comhaid le deireadh cartlainne

en: append tar files to an archive
ga: cuir comhaid tar le cartlann

en: archive file is local even if has a colon
ga: is logánta an chartlann fiú má tá idirstad ann

en: ask for confirmation for every action
ga: iarr deimhniú ar gach gníomh

en: attempt to verify the archive after writing it
ga: deimhnigh an chartlann i ndiaidh ag scríobh

en: avoid descending automatically in directories
ga: ná lean fochomhadlanna go huathoibríoch

en: backup before removal, choose version CONTROL
ga: déan cúltaca sula scriostar, roghnaigh modh oibre maidir le leaganacha

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX
ga: backup before removal, override usual suffix ('~' mura dtugtar é leis an athróg thimpeallachta SIMPLE_BACKUP_SUFFIX

en: begin at member MEMBER-NAME in the archive
ga: tosaigh ag an mball AINM sa chartlann

en: block %s:
ga: bloc %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
ga: bloc %s: ** bloc de NULanna **

en: block %s: ** End of File **
ga: bloc %s: ** Deireadh comhaid **

en: block size
ga: tomhas bloc

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
ga: athraigh téip i ndiaidh UIMHIR x 1024 beart

en: change to directory DIR
ga: athraigh go dtí COMHADLANN

en: child process
ga: próiseas sleachta

en: compare date and time when data changed only
ga: déan comparáid le dáta/am modhnaithe

en: control pax keywords
ga: rialaigh lorgfhocail pax

en: create a new archive
ga: cruthaigh cartlann nua

en: create archive of the given format.
ga: cruthaigh cartlann san fhormáid seo.

en: create archive with volume name NAME. At list/extract time, use TEXT as a globbing pattern
ga: cruthaigh cartlann le hAINM imleabhair. Úsáid PATRÚN globála i rith liostú/ag baint

en: create/list/extract multi-volume archive
ga: cruthaigh/liostaigh/bain amach cartlann le hiliomad imleabhair

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
ga: scrios as an gcartlann (ní ar téipeanna!)

en: display progress messages every 10th record
ga: cuir dul chun cinn ar taispeáint, gach deichiú taifid

en: do not exit with nonzero on unreadable files
ga: ná scoir le stádas earráide má tá comhad doléite ann

en: do not extract permissions information
ga: ná bain eolas faoina ceadanna

en: don't change access times on dumped files
ga: ná hathraigh amanna modhnaithe de chomhaid dhumpáilte

en: don't extract file modified time
ga: ná bain an t-am modhnaithe

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
ga: ná forscríobh comhaid atá ann má tá siad níos nuaí ná na cinn sa chartlann

en: don't replace existing files when extracting
ga: ná forscríobh comhaid atá ann le linn baint amach

en: don't strip leading `/'s from file names
ga: ná struipeáil `/' tosaigh ó ainmneacha comhaid

en: dump instead the files symlinks point to
ga: lean naisc shiombalacha le linn dumpála

en: empty hierarchies prior to extracting directory
ga: folmhaigh géagchóras sula mbaintear comhadlann amach

en: exclude directories containing a cache tag
ga: gabh thar comhadlanna le clib taisce

en: exclude files, given as a PATTERN
ga: fág comhaid as an áireamh, tugtha mar PHATRÚN

en: exclude pattern wildcards do not match '/'
ga: ní ghlacann saoróga i bpatrúin le '/'

en: exclude pattern wildcards match '/' (default)
ga: glacann saoróga i bpatrúin le '/' (réamhshocrú)

en: exclude patterns are plain strings
ga: ná bain úsáid as saoróga i bpatrúin

en: exclude patterns listed in FILE
ga: fág as an áireamh aon phatrún atá i gCOMHAD

en: exclude patterns match after any / (default)
ga: cuir patrúin i gcomparáid le hainmneach tar éis gach / (réamhshocrú)

en: exclude patterns match file name start
ga: cuir patrúin i gcomparáid leis an dtosach de na hainmneacha comhaid

en: exclude patterns use wildcards (default)
ga: bain úsáid as saoróga i bpatrúin (réamhshocrú)

en: exclusion ignores case
ga: déan neamhshuim ar litreacha beag/mór

en: exclusion is case sensitive (default)
ga: dealaigh idir litreacha beag/mór (réamhshocrú)

en: exec/tcp: Service not available
ga: exec/tcp: Níl an t-seirbhís ar fáil

en: extract files as yourself
ga: bain comhaid amach mar thusa féin

en: extract files from an archive
ga: bain comhaid as cartlann

en: extract files to standard output
ga: bain comhaid amach agus scríobh ar aschur caighdeánach

en: extract permissions information
ga: bain eolas faoina ceadanna

en: filter the archive through bzip2
ga: scag an chartlann le bzip2

en: filter the archive through compress
ga: scag an chartlann le compress

en: filter the archive through gzip
ga: scag an chartlann le gzip

en: filter through PROG (must accept -d)
ga: scag le CLÁR (ní foláir -d)

en: find differences between archive and file system
ga: taispeáin difríochtaí idir cartlann agus córas comhaid

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
ga: déan ATHRUITHE ar mód de chomhaid bhreise

en: force NAME as group for added files
ga: éiligh AINM mar ghrúpa de chomhaid bhreise

en: force NAME as owner for added files
ga: éiligh AINM mar úinéir de chomhaid bhreise

en: get names to extract or create from file NAME
ga: tóg ainmneacha le baint/cruthú as comhad AINM

en: handle new GNU-format incremental backup
ga: déan cúltaca incriminteach nua-aoise GNU

en: handle old GNU-format incremental backup
ga: déan cúltaca incriminteach de shean-nós GNU

en: handle sparse files efficiently
ga: caith le comhaid thanaí go héifeachtach

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
ga: déan neamhshuim ar bloic nialasach (is ionann le EOF)

en: interprocess channel
ga: bealach idir próisis

en: invalid argument %s for %s
ga: argóint neamhbhailí %s chun %s

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value], ...]
ga: lorgfhocal[[:]=luach][,lorgfhocal[[:]=luach], ...]

en: list the contents of an archive
ga: taispeáin an t-ábhar i gcartlann

en: memory exhausted
ga: cuimhne ídithe

en: old V7 tar format
ga: seanfhormáid V7 tar

en: only append files newer than copy in archive
ga: ná cuir ach comhaid mhodhnaithe sa chartlann

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
ga: ná sábháil comhaid níos nuaí ná DÁTA-NÓ-COMHAD

en: overwrite existing files when extracting
ga: forscríobh comhaid atá ann le linn baint amach

en: preserve metadata of existing directories
ga: ná forscríobh meiteashonraí comhadlainne

en: print a message if not all links are dumped
ga: taispeáin eolas mura bhfuil gach nasc dumpáilte

en: print file modification dates in UTC
ga: taispeáin dátaí mhodhnaithe de réir UTC

en: print total bytes written while creating archive
ga: taispeáin líon na mbloc scríofa sa chartlann

en: process only the NUMth occurrence of each file in the archive. This option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via -T option. NUMBER defaults to 1.
ga: ná próiseáil ach an UIMHIRú leagan de gach comhad sa chartlann.  Níl an rogha bhailí ach in éineacht le ceann de na horduithe a leanas: --delete, --diff, --extract nó --list agus nuair atá liosta comhad tugtha ar an líne ordaithe nó leis an rogha -T.  Réamhshocrú UIMHIR=1.

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
ga: athbhlocáil le linn léimh (le píopaí 4.2BSD)

en: recurse into directories (default)
ga: téigh isteach i gcomhadlanna (réamhshocrú)

en: remove each file prior to extracting over it
ga: scrios gach comhaid sula scríobhtar air

en: remove files after adding them to the archive
ga: scrios comhaid i ndiaidh iad a chur leis an gcartlann

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
ga: rmtd: Ní féidir maolán a dháil

en: rmtd: Garbage command %c
ga: rmtd: Ordú dramhaíola %c

en: rmtd: Premature eof
ga: rmtd: Comhadchríoch gan choinne

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
ga: Níor stopadh rmtlseek ag teorainn taifid

en: run script at end of each tape (implies -M)
ga: rith script i ndiaidh gach téip (-M intuigthe)

en: same as --format=posix
ga: is ionann le --format=posix

en: same as --format=v7
ga: is ionann le --format=v7

en: same as -N
ga: ar chomhbhrí le -N

en: same as both -p and -s
ga: ar chomhbhrí le -p agus -s araon

en: send verbose output to FILE
ga: scríobh aschur foclach i gCOMHAD

en: show block number within archive with each message
ga: taispeáin bloc sa chartlann le gach teachtaireacht

en: sort names to extract to match archive
ga: sórtáil ainmneacha le cur in oiriúint

en: specify drive and density
ga: cinn tiomáint agus a dlús

en: stay in local file system when creating archive
ga: ná fág an córas comhaid seo agus cartlann á cruthú

en: strip NUMBER leading components from file names
ga: struipeáil UIMHIR comhpháirt tosaigh ó ainmneacha comhaid

en: try extracting files with the same ownership
ga: bain triail as úinéireacht a choinneáil

en: use archive file or device ARCHIVE
ga: bain úsáid as cartlann chomhaid nó gléas CARTLANN

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
ga: bain úsáid as ORDÚ in ionad rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
ga: bain úsáid as ORDÚ cian in ionad rsh

en: use/update the volume number in FILE
ga: úsáid/nuashonraigh an uimhir imleabhair i gCOMHAD

en: value %s out of %s range %s..%s
ga: tá an luach %s as raon %s: %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ga: tá an luach %s as raon %s: %s..%s; ag cur %s ina ionad

en: verbosely list files processed
ga: taispeáin gach comhad atá próiseáilte, go foclach

en: when creating, same as --old-archive. When extracting, same as --no-same-owner
ga: is ionann le --old-archive le linn cruthaithe. Is ionann le --no-same-owner le linn baint
